Skip links

Pilates Ekipmanları

Pilates Nedir? Pilates Ekipmanları Ne İşe Yarar?

Pilates yıllardır yapılan bir spor olarak, vücudun dilenmesi olarak da bilinmektedir. Pilates spor olarak diğer spor dallarından biraz daha farklı bir spor dalıdır. Yani Pilates sporu yalnızca beden sporu değil ruhsal olarak da yapılan spordur. Çoğu insanların özellikle bu spor dalını ruhsal olarak yapmaktadır. Pilates Ekipmanları, bu spora en büyük desteği ve rahatlığı sunmaktadır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon (iyileştirme)  temelinde yer alan Pilates sporu özelliklede genç nesillerin daha çok ilgi duyduğu spor olmuştur. Diğer spor dallarında olduğu gibi Pilates sporunda da birçok alet bulunmaktadır. Bunlar pilates ekipmanları olarak geçmektedir. Genelde bilinen yanlış pilatesin yeterinde spor aletlerinin olmadığının düşünülmesidir. Aksine bu spor dalında da kullanılan spor malzemelerinin mevcut olduğunu unutmamalıyız.

Pilates Sporu Nasıl Yapılmalıdır?

Pilates yapmak için çok fazla alana ihtiyaç duymadan istenilen yerde rahatlıkla, pilates ekipmanları ile yapılabilir. Çalışma esnasında belirli kurallar ile yapılmalıdır. Ancak spor başlamadan önce vücudumuzu diğer sporlarda olduğu gibi ısındırmalıyız, aksi takdirde yapılan esnek çalışma sırasında ölümcül veya kalıcı hasara maruz kalabiliriz. Sporu yaparken kurallar olmazsa olmazlardan olup, kurallara uyulduğunda beden ve ruh sağlımız için sonuç alabiliriz. Pilates ekipmanları içinde kurallara bakalım; Merkez, Kontrol, Keskinlik, Nefes, Akıcı Hareket, Konsantrasyon gibi standart kuralları var.

Merkez, merkez olarak bilinen göbek, bel ve kalça çevresidir, merkez kısaca bedenin üst kısmının esneme ve uzama yapma olanağıdır.

Kontrol: Öncelikle ne yaptığımızı bilmeliyiz her şeyden önce hareketler kontrolsüz olmamalıdır aksi takdirde sakatlık yaşanma riski vardır.

Akıcı hareket: Yapılan hareketler hızlı hızlı ve ara vermeden değil de yapılan hareketleri sırasıyla ve azami sürelerde yapmaya dikkat edilmelidir.

Kesinlik: Kısaca ne yaptığımızı bilmeliyiz.

Nefes: Diğer sporlarda olduğu gibi doğru nefes alma yöntemi kullanılmalıdır.

Konsantrasyon: Yapılan sporda en önemli etkendir.

Pilates Spor Aletleri Nedir? Pilates Ekipmanları Nedir?

Pilates Topu, Esnek ve patlamayan malzemeden yapılan renk ve boyutlarıyla pilates ekipmanları olarak çeşitlendirilir. Sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilir. Esneme germe ve denge gibi alanlarda kullanılmakta.

 Pilates Matı, spor esnasında sert zemin yerine yere serilerek daha rahat spor yapmayı sağlar.

Pilates Bandı, bandı açma germe hareketlerinde kullanımı olan farklı renklerde lastiksi esnek özelliğe sahiptir.

Çember, esnek ve dayanıklı malzemeden yapılır, vücudumuzun kaslarının tamamını çalıştırır. Yağ yakımın da özellikle kol, bacak (bacak iç kısmı) , bel ve karın bölgesi gibi alanlarda yağ yakımın da etkili bir malzemedir.